top of page

על תזונה ומיניות האישה

אבותינו ידעו על תזונה ומין הרבה יותר ממה שאנו נוטים להאמין. אולי הם ידעו מעט על הבלוטות ההורמונליות והפרשותיהן (עוד על המערכת ההורמונלית והקשרה למיניות תוכלי לקרוא כאן), אך לבטח ידעו שאדם בריא נהנה מחיי מין הנאה רבה. יתר על כן, הם היו מודעים לכך שהמוח והגוף אחד הם, הרבה לפני שהרפואה ההוליסטית הולידה את רעיון הגוף-נפש, ולכן השכילו לחזק את שניהם בהרגלי אכילה בריאים.

 

חשוב שתדעי, אם את צורכת תזונה לקויה, את פוגעת ישירות במיניות שלך.

תזונה, כידוע, היא בין המרכיבים המשמעותיים ביותר המשפיעים על בריאותו של האדם. כשאדם אינו נהנה מבריאות טובה, אין הוא יכול ליהנות מיחסי מין בריאים ומספקים. תפקוד נורמלי של כל בלוטה ואיבר בגוף האדם תלוי באיכות המזון הנצרך על ידו, ומערכת המין של האדם אינה יוצאת מכלל זה.

 

מיניות אנושית נקבעת על ידי מה שאנחנו אוכלות והאופן שבו אנו חיות ועובדות יותר מאשר כל דבר אחר. דיאטה וסגנון חיים לקויים הם המקור לרוב הבעיות במיניות האנושית בכלל ולהפרעות מיניות רבות בקרב נשים בפרט.

 

חיי מין נהדרים יכולים להיות תלויים מאוד במה שאת מכניסה ומוציאה מהתפריט היומי שלך, ובמה שהוא מכיל. גוף האישה זקוק לחומרי גלם מאיכות טובה על מנת לשמור על תפקודו התקין. חומרים מזינים חיוניים אלה נמצאים במזון אותו את צורכת. מסיבה זו, כל הפרעות האכילה והרגלי האכילה והשתייה הגרועים משפיעים על מיניותה של האישה באופן משמעותי.

 

קצת פיזיולוגיה...

 

כאשר גברים ונשים מתגרים מינית, חלים הרבה מאוד אירועים פיזיולוגיים, בעיקר דרך המוח, העצבים והבלוטות ההורמונליות. עצבים בחוט השדרה מעבירים מסרי מוח לחלקים שונים של הגוף, והדבר מביא לשרירים מתוחים, זרימת דם מואצת לאזור אגן הירכיים, דופק לב מואץ, שינויים בלחץ הדם ובנשימה, הפרשות מהבלוטות ההורמונליות והתרגשות גוברת. אף אחד מהתהליכים האלו אינו יכול להתרחש ללא הזמינות של מרכיבים כימיקליים רבים, אנזימים, ויטמינים, פרוסטגלנדינים, חומצות אמינו, נוירוטרנסמיטורים (מוליכים עצביים) וחומרים כימיקליים אחרים הנלקחים מהמזון.

 

אז אילו מזונות עלולים לפגוע בתפקוד המיני שלך?

מזונות וחומרים רבים מחבלים בתפקוד המיני וגורמים לאובדן חשק מיני והנאה ממין. סוכר גורם להגברה מידית של אנרגיה, ולאחר מכן ירידה של אנרגיה מתחת לרמה הקודמת. בנקודה זו, הרבה נשים חוות "דיכאון קל" (אלו הרגעים האלה, שבהן את מתוחה ועצבנית, ומרגישה צורך ללכת למטבח ולהושיט יד אל הבונבוניירה שהחבאת במגירה ההיא...), שמצביע על ירידה בכימיקלים במוח הנקראים "אנדורפינים", אשר מעלים תחושה של הרגשה טובה והנאה. מסיבות אלה, צריכה מרובה של סוכר מפריעה לחיי המין ומפחיתה מההנאה מהם.

מזונות שמנים ומטוגנים הינם קשים לעיכול, ועלולים לגרום לטרשת עורקים (הצטברות של חומרים שאת ממש לא רוצה שישבו בדפנות העורקים שלך) ובכך להפחית את זרימת הדם והחמצן הנחוצים למוח ולאיברי הרבייה. דבר זה, לא רק שיפחית מהחשק המיני, אלא גם יפחית את רמת התפקוד והתגובה של העצבים החושיים. כלומר, את יכולה לעשות סקס, אבל הוא יהיה הרבה פחות מהנה.

 

איפה מתחילים?

אם את רוצה "להציל" את החשק המיני שלך, ולהתחיל לחוות את המיניות שלך באופן אידיאלי, עליך להתחיל לשים לב למה שנכנס לך לפה. הפחיתי שימוש באלכוהול, סיגריות וקפה. ככל האפשר, הימנעי ממזונות ונוזלים עתירי סוכר, וכן ממזונות שמנים ומטוגנים. הפחיתי שימוש במוצרי החיטה והחלב (אשר מכילים חומרים אלרגניים רבים). במקום קפה ותה רגיל, שתי חליטות צמחים, ובמקום משקאות קלים ממותקים ומשקאות דיאטטיים, שתי מיצים טבעיים מירקות ופירות. אם עלייך להשתמש בממתיקי מזון, העדיפי את הטבעיים יותר, כגון דבש, מולסה, סטיביה, סילאן, מייפל ועוד.

 

ככל שתצרכי יותר מזונות טבעיים, כך גופך יוכל לתפקד בטבעיות. הפחיתי ככל האפשר צריכת מזונות מעובדים (כלומר- כמעט כל מה שאת רואה בסופר... כל דבר שעבר "טיפול" וצורתו הטבעית שונתה לצורה אחרת, כל מזון שצריך רק להכניס למיקרוגל והופ- ארוחת הצהריים מוכנה...). הטיפול המודרני במזונות מוסיף אינספור כימיקלים לדברים שאנחנו מכניסות לפה בכל יום. שאריות הורמונים, אנטיביוטיקה, חומרי הדברה, משפרי טעם, צבעי מאכל וחומרים משמרים- כל אלה יוצרים לחץ על הגוף ונוטים להישאר בלתי מעובדים בגופינו.

אל תמעיטי בערכן של ההשלכות שיש למזונות שטופלו בכימיקלים והונדסו גנטית על הגוף האנושי. מחקרים הראו שעקב תוספי הורמונים שנשים צורכות כיום מהמזון (כמו ההורמונים שקיבלה הפרה על מנת שתניב את החלב שאת שותה...), הבנות גדלות היום מהר יותר וגבוה יותר, והן בעלות חזה מלא יותר. יצרני חזיות נדרשים לייצר יותר חזיות במידות גדולות יותר מאשר אלה שייצרו לפני עשור. זו רק דוגמא אחת לכך שתוספי הורמונים במזון משפיעים על גופינו. 

הגוף שלך אינו יודע איך לעבד חומרים כימיים בלתי טבעיים. לכן הם נזנחים מאחור במעיים, בפרקים, בעצמות, באיברי הגוף וברקמות. זהו מצב כרוני ומתמשך של הרעלה (מצטערת על המילה הקשה, אין לי דרך אחרת לתאר לך את זה), אשר עלול לעורר מתח פיזי ורגשי בלתי צפוי וכן לפגוע בחשק המיני הבריא שלך. לכן, לעיתים קרובות, אני מוצאת שיש צורך להתחיל את תהליך הטיפול בקליניקה ב"ניקוי כללי". אני מבקשת מהמטופלת להימנע ממזונות מסוימים ולהרבות בצריכת מזונות אחרים, על מנת לנקות את הגוף והתאים מכל חומר מיותר שהצטבר בהם...

 

אלו הן רק מספר עצות בסיסיות שתוכלי ליישם על מנת להתחיל לשפר את מצבך הבריאותי והתפקוד המיני שלך. כמובן שאת תוכנית התזונה המלאה להשבת הבריאות, החיוניות והמיניות שלך, תקבלי ממני במהלך הטיפול בקליניקה, לאחר שאכיר אותך באופן אישי ואוכל להתאים לך תפריט שתוכלי ליישם בשגרת חייך הספציפית שלך.

 

בנוסף, אף פעם לא מאוחר לשאול את הרופא שלך אם אחת מהתרופות שרשם לך עלולה להשפיע על העניין שלך במין והחשק המיני שלך. ישנה רשימה ארוכה של תרופות המוכרות בעולם הרפואה כ"קוטלות תשוקה מינית". למרות זאת, רופאים ממשיכים לספק לחולות שלהם מרשמים לתרופות המחלישות את הליבידו, "הורגות" את החשק המיני. כמו כן, טיפולים הורמונליים רבים משאירים גם הם עקבות מאחוריהם, הנושאים לעיתים השלכות לטווח ארוך על המיניות שלך וההנאה שלך ממין.

 

אם את נוטלת תרופות במרשם רופא/ה או אפילו תוסף תזונה טבעי, ואת מרגישה שינוי בתפקוד המיני שלך, יכול להיות שהתרופה או התוסף משפיעים על המיניות שלך. תרופות נוגדות דיכאון וגלולות למניעת היריון ידועות במיוחד כתרופות העשויות להשפיע על רמת החשק המיני בקרב נשים. חלק מהתרופות הנוגדות דיכאון מסוג SSRI (כמו פרוזאק למשל) עלולות להפחית את התשוקה המינית ואת היכולת להגיע לאורגזמה. תרופות אחרות נוגדות דיכאון נבדקו ונמצאו כפוגעות פחות בתפקוד המיני, ויש אף נשים שדיווחו שבעקבות נטילתן חוו עלייה בתשוקה המינית. יש להתאים את מינון התרופה כך שינטרל או יפחית את השפעות הלוואי הללו. חשוב לי לציין במעמד זה כי אינני מתיימרת להיות רופאה, וכי אם יעלה הצורך לשנות תרופה כזאת או אחרת עלייך תמיד להתייעץ עם הרופא המטפל שלך.

 

לסיכום, כנשים עלינו להבין שבריאות טובה היא משהו שעלינו לעבוד למענו ולהרוויח אותו בכבוד. אנחנו יכולות להנות מחיי אהבה נהדרים ופעילות מינית מלאה ומספקת, אולם השניים צריכים להיבנות על יסוד של חיים טובים. עלינו לאכול מזונות שלמים, טהורים וטבעיים ככל האפשר. לפעמים החשק המיני "מת", רק מכיוון שאיננו אוכלות היטב. הדחף המיני לא ינוע ללא הדלק המתאים, שהוא המזון הנכון לנו.

שיהיה בתאבון (מיני) ובהצלחה!

bottom of page